اخرین اطلاعیه های سایت

جلسه هم اندیشی تولید کنندگان ماهیان سردآبی ، گرم آبی و آبزیان عضو خانه کشاورز با مدیریت جهاد کشاورزی

 بنام خدا

جلسه هم اندیشی تولید کنندگان ماهیان سردآبی ، گرم آبی و آبزیان عضو خانه کشاورز با مدیریت جهاد کشاورزی و اداره شیلات شهرستان بروجرد

این جلسه با دعوت قبلی به میزبانی خانه کشاورز شهرستان بروجرد و کانون تشکلهای اقتصادی صورت گرفته بود رأس ساعت 16 در محل دفتر مرکزی این تشکل با حضور معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بروجرد و رئیس اداره شیلات همچنین برخی از تولید کنندگان ماهیان سرد آبی، گرم آبی و آبزیان به همراه مدیر عامل تعاونی پرورش دهندگان ماهیان بروجرد که همگی عضو خانه کشاورز می باشند تشکیل گردید.

 ابتدا آقای علی کردی نماینده خانه کشاورزشمال لرستان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین و مهمانان ، هدف از تشکیل این جلسه را هم اندیشی، تعامل و رفع مشکلات واحدهای تولیدی بخش آبزیان به منظورافزایش تولید ،کیفیت واستیفای حقوق صنفی این بخش اعلام و امیدوار شدند با برگزاری اینگونه جلسات ضمن هم اندیشی و تفاهم بتوانیم با همدلی و همکاری و بدون استحکاک مشکلات کشاورزان و تولیدکنندگان آبزیان را حل نماییم. وی همچنین به برخی از مشکلات این واحدها اشاره و سپس آقای گودرزی مدیرعامل تعاونی پرورش دهندگان ماهیان سردآبی ضمن تشکر از آقای کردی بخاطر برگزاری این جلسه به عنوان عضو خانه کشاورز و مدیر عامل تعاونی به موارد و مشکلات ذیل اشاره نمود.

1-خوراک ماهی : متأسفانه با افزایش قیمت ها خوراک ماهی افزایشی چند صد در صدی داشته و از طرفی برخی از تولیدکنندگان خوراک ماهی کیفیت محصولاتشان را پایین تر آورده اند که این مهم علاوه بر بالا رفتن قیمت ها و نیاز به نقدینگی مشکلات کاهش تولید آبزیان را در پی دارد.

2-متأسفانه علی رغم اینکه ماهی یکی از نیازهای هر خانوار می باشد در ادارات تصمیم گیر ماهی جزء سبد غذایی به حساب نمی آید .

3-مشکل بزرگی به نام حقآبه، متأسفانه علی رغم وجود قوانین و صدور رأی دیوان عدالت اداری، امور آب، اقدام به اخذ حقآبه از پرورش دهندگان آبزیان می نماید این در صورتی است که امور آب هیچگونه هزینه وتأسیساتی برای ما ایجاد نکرده است.

4-متأسفانه نظام بانکی ناکارآمد است و مشکلات بسیاری برای واحد های تولیدی ایجاد کرده است و در خدمت تولید نمی باشد.

5-مشکل عدم اجرای مصوبه بند (و) تبصره 16  و سایر مصوبات جدید در خصوص بخشودگی توسط بانکهای عامل شهرستان بروجرد

6-واردات بی رویه ماهی تیلا پیلا و آسیب به رونق بازار ماهیان سردآبی

7-سوال من از مسئولین دولتی این است که پروانه های بهره برداری غیر از اجازه تولید چه کمکی به واحدهای تولیدی می کنند؟

آقای امین گودرزی پرورش دهنده ماهی سردآبی دومین سخنران جلسه بود که ضمن تأیید مشکلات یاد شده توسط آقای کردی و آقای گودرزی نماینده خانه کشاورز و  مدیرعامل تعاونی با تأکید بر مشکلات بانکی و دشوار بودن اخذ تسهیلات بانکی همچنین اخذ حقآبه توسط امورآب گفتند بانکها بخشودگی سود و دیر کرد و جرائم را انجام نمی دهند و سنگ اندازی می کنند.

آقای حسین کریمی پرورش دهنده  ماهی سردآبی نیز به عنوان سومین سخنران بالا رفتن میزان نقدینگی و عدم پرداخت تسهیلات ارزان قیمت توسط بانکها را از مهمترین مشکلات عنوان کرد و گفتند من به عنوان یک سرمایه گذار وارد تولید شده ام ولی بانک و دولت هیچ کمکی به من نمی کند.

آقای محمود محقق پرورش دهنده منطقه کرکیخان چهارمین سخنران ایشان نیز ضمن تایید مشکلات گفته شده به عنوان یکی از پیشکسوتان تولید ماهی و عضو خانه کشاورز ورود فاضلاب های شهری و روستایی به آب های جاری که باعث آلودگی و و ایجاد ضرر و زیان به واحدهای تولیدی این منطقه را به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات مزارع پرورش ماهی در اطراف رودخانه ها دانست.

همچنین آقای بشیری گودرزی عضو هیئت مدیره کانون تشکلها برخوردهای سلیقه ای مدیران ، عدم مشارکت دادن تعاونی آبزیان جهت نرخ گذاری در شهرستان مشکلات نقدینگی و ناکارآمدی نظام بانکی، همچنین ایجاد مشکل و نارضاینی توسط پیمانکاران وصول مطالبات بانکی را از مهمترین موارد قابل پیگیری دانستند

سپس آقایان جمشیدی، سربندی، سامان گودرزی، احمد دره گلی، حجت اله یادی، فریبا گودرزی هم ضمن تشکر از همکاری آقای دکتر نباتی و مهندس اکبری وتأیید مشکلات گفته شده خواستار پیگیری و رفع مشکلات پرورش دهندگان ماهی با تعامل و همکاری بیشتر شدند همچنین از نظام بانکی و برخی ادارات خدمات ده و سازمانها انتقاد کردند.

آقای مهندس اکبری مسئول اداره شیلات و آبزیان مدیریت جهاد کشاورزی بروجرد نیز ضمن تأیید برخی از مشکلات پرورش دهندگان ماهی شهرستان بروجرد با اشاره به میزان تولید ماهیان سرد آبی گفتند ما در حال حاضر آمار 2055 تن تولید ماهی در شهرستان بروجرد را داریم و در شهرستان بروجرد پرورش دهنده بدون مجوز نداریم وی مشکلات افزایش قیمت تمام شده خوراک ماهی و محصولات خاصی که به تولید کنندگان ماهی فروخته می شود ورود تخم چشم زده غیر استاندارد و بدون کنترل تلفات بالا در برخی واحدها بدلیل انتخاب بچه ماهی های غیر استاندارد، مشکل حقآبه عدم بودجه برای خسارت دیدگان پرورش دهنده ماهی خارج از حدود بیمه کشاورزی برای خسارت سیل خصوصأ سیل سه سال قبل و بیمه کشاورزی هم پاسخگوی خسارت دیدگان نیست اشاره نمودند.

وگفتند ما اکنون مشکل پرداخت وام به تولید کنندگان را نداریم و پرورش دهندگان برای کسری سرمایه گردش می توانند به ما مراجعه کنند تا آنها را معرفی کنیم ولی ما نمی توانیم قوانین بانکی را عوض کنیم آنها مدارک و الزاماتی دارند که باید تهیه شود هرچند هم که نادرست باشد.

وی به سود 12 درصدی این تسهیلات اشاره کرد واظهارداشتند پس از تکمیل پرونده متقاضیان از بروجرد به سازمان جهاد کشاورزی و شیلات استان معرفی می شوند و در آنجا به تصویب نهایی رسیده و متقاضی به بانک عامل معرفی می شوند در حال حاضر بانکها معادل120درصد وثیقه شهری دارای پایان کار اداری استحکام بنا می خواهند البته تاکنون میزان جذب پایین بوده است

وی همچنین خاطر نشان کردند هرگونه خرید و فروش بچه ماهی نیاز به مجوز های اولیه داشته و می بایست خودروحمل بچه ماهی نیز مجوز حمل و پروانه بهداشت هم داشته باشد.

ایشان در خصوص ورود آبهای آلوده نیز گفتند برای کنترول آبهای آلوده با بخشداری قبلا مصوبه داشته ایم  ولی متأسفانه دوباره رها شده است که باید مجدد پیگیری کنیم.

آقای دکتر نباتی که با حوصله تمام حرف های حاضرین را شنید و از مشکلات تولید کنندگان مطلع شدند گفتند تمام دردهای شمارا با گوشت و پوستم احساس کردم زیرا من خودم دربخش تولید قبل از مسئولیتم با آنها مواجه شدم من هم با گرفتن حقآبه مخالف هستم و از امور آب انتقاد دارم باید پیگیری کنیم تا مشکل را حل کنیم زیرا این  به ضرر تولید است.

ایشان ضمن خیر مقدم به تولیدکنند گان از طرف مدیرت جهادکشاورزی و تشکر از آقای علی کردی مسئول خانه کشاورز بخاطر تشکیل این جلسه آن هم در خانه مردم ، خطاب به کشاورزان گفتند ما باید مطالبه گر باشیم تا تولیدمان را اقتصادی کنیم و آمار تولید را بالا ببریم ما برای اعتبارات شما در استان پیگیری کرده ایم و منبعد هم پیگیری خواهیم کرد همچنین تاکنون 7/2 میلیارد تومان اعتبار جنذب شده است.

البته همانطوری که حاضرین گفتند ما مشکلاتی در جذب منابع بانکی داشته و داریم حدود 8 فقره در زمیه بررسی ماهی معرفی شده که 337 میلیون تومان  با بهره 12% جذب شده است.ما اعتبارات گلوبال و آزاد برای این بخش داریم ،

ایشان همچنین گفتند حدود 13 میلیارد اعتبار 97 داشتیم که تاکنون 9 میلیارد آن را جذب کرده ایم و تنها 4 میلیارد مانده است و تاکنون هم حدود 100 فقره آبرسانی معرفی کرده ایم .

وی گفتند باید یادآوری کنیم ما تنها اداره ای هستیم که هیچگونه حساب درآمدی نداریم و متکی به بودجه دولتی هستیم. وی با دعوت از شرکت های آبیاری منطقه شمال لرستان که مورد تأیید کشاورزان و این مدیریت می باشند گفتندما آمادگی انعقاد قراردادبا این شرکت ها را داریم همچنین ما از کسانی که در استخرهای دو منظوره پرورش ماهی تولید راه اندازی کنند همچنین کسانی که با رعایت استاندارد ها و بصورت بهداشتی در کنار پرورش ماهی کار گردشگری کنند حمایت خواهیم کرد.

درپایان این جلسه 4 ساعته باجمع بندی آقای کردی موارد ذیل برای پیگیری به تصویب رسید.

مصوبات جلسه خانه کشاورز:

1-مقرر گردید مشکلات ناشی از اخذ حقابه توسط امور آب پیگیری و نتیجه گیری شود.

2-کلیه تسهیلات لازم برای بهبود تولید و کمک به تولید کنندگان بخش ارائه شود و از همه دستگاه ها خواسته شود به منظور کمک به تولید همکاری بیشتری داشته باشند.

3-تولیدکنندگان ماهی دارای مجوز همچنین طرحهای جدید دارای توجیه اقتصادی فنی و مالی که دارای نوآوری می باشند مورد حمایت قرار گرفته و تسهیلات بانکی لازم با معرفی به اداره کل شیلات و سازمان جهاد کشاورزی توسط مدیریت صورت خواهد گرفت .

4-کسانی که تولید در استخرها ی دو منظوره با رعایت استاندارد و بهداشت به کارتولید ماهی بپردازند حمایت می شوند همچنین تولید کنندگانی که با رعایت پارامتر های لازم درکنار تولید اقدام به کار گردشگری نمایند حمایت خواهد شد .

5-با توجه به میزان تولید استان و شهرستان بروجرد و سهم ما از تولید کشور پیشنهاد گردید برای ایجاد مرکز تحقیقات آبزی پروری در استان لرستان ترجیحأ شمال شرق لرستان از طریق مسئولین استانی و کشوری پیگیری شود.

6-طرح های تولید، توسعه و فراوری و صنایع تبدیلی آبزیان دارای توجیه اقتصادی از این پس با جدیت بیشتری حمایت شوند.

7-جلسات بعدی هم با هماهنگی خانه کشاورز تشکیل شود

همچنین با پیشنهاد دکتر نباتی طرحهای تولید، توسعه و فراوری گیاهان داروئی و شرکت های دانش بنیان نیز موردحمایت این مدیریت قرار خواهند گرفت

و نوید تأسیس صندوق توسعه کشاورزی را با همکاری تشکل خانه کشاورز و تشکلهای مرتبط با بخش کشاورزی و کشاورزان پیش رو را اعلام کردند.

تاریخ انتشار

۱۳۹۷-۰۸-۱۳ ۱۱:۲۰:۳۸

روی خط لپکو